Sporty siłowe i środki androgenne – dlaczego tak często są ze sobą powiązane

5dd2e29033480a90fdf29af70e36c57b

Czy geny mają wpływ na wyniki sportowe? Czy sterydy można czymś zastąpić? Jak szybko i trwale zbudować masę mięśniową? Odpowiedzi na te pytania odnajdziesz w poniższym tekście.

Predyspozycje do trenowania sportów siłowych i budowania masy mięśniowej

Wiele predyspozycji zależy od nas samych – czy mamy wolny czas, aby trenować, czy wykonujemy prawidłowe ćwiczenia, czy właściwie dbamy o nasz organizm, aby się nie odwodnił i miał czas się zregenerować, czy spożywamy wartościowe posiłki, czy utrzymujemy prawidłowy bilans kaloryczny każdego dnia itd. Istnieją jednak czynniki na które nikt z nas nie ma wpływu, są to tzw. cechy wolicjonalne i to właśnie na nich się teraz skupimy.

Cechy wolicjonalne to czynniki które po prostu mamy i z którymi musimy się pogodzić. Są to nasze warunki genetyczne, które wpływają na nasze możliwości sportowe, naszą sylwetkę czy metabolizm, jednak nie możemy ich zmienić, czy naprawić.

Do cech wolicjonalnych należą: struktura naszych włókien mięśniowych, cechy równowagi hormonalnej w naszym organizmie, podatność adaptacyjna naszego organizmu na różne bodźce treningowe, a także typ budowy naszego ciała, czyli po prostu wygląd naszej sylwetki.

Każdy z nas posiada dwa rodzaje włókien – szybkie oraz wolne. Różnice między nimi polegają na szybkości skurczu. Włókna szybkokurczliwe, zgodnie z nazwą, szybciej się kurczą oraz szybciej zwiększają swoją objętość. Co prawda szybciej się one męczą, ale za to w krótszym czasie zachodzą w nich procesy wytwarzania energii.

Sportowiec, który posiada więcej włókien szybkich ma większe predyspozycje do zbudowania masy mięśniowej, osiągnie to również w krótszym czasie, przy jednoczesnym rozwoju mocy i siły. Organizm takiej osoby bardzo szybko reaguje na impuls w postaci rozpoczęcia treningu siłowego. Posiadanie włókien szybkokurczliwych to duża zaleta, ale okazuje się, że to może nie wystarczyć.

Oprócz włókien szybkokurczliwych należy mieć jeszcze odpowiednie unerwienie. To właśnie sieć włókien nerwowych pobudza włókna do pracy. Jeśli więc chcemy mieć z nich użytek, musi wystąpić odpowiedni impuls pobudzający włókna do rozkurczu i skurczu.

Istotną predyspozycją są także nasze hormony. Niektóre z nich, dokładniej te budujące efekt anaboliczny, decydują o tym, jak szybko zbudujemy masę mięśniową. Najważniejszym hormonem w tym przypadku jest oczywiście testosteron, ale nie należy zapominać o kortyzolu – działającym dokładnie odwrotnie, blokującym przyrosty. Od ich ilości w twoim organizmie zależy czy i kiedy zbudujesz masę mięśniową.

Kolejnym ważnym czynnikiem, niezależnym od nas, który wpływa na efekty naszych treningów jest typ budowy ciała. Niektórzy z nas mają dobry metabolizm i przez to także bardzo szczupłą sylwetkę, mówimy wówczas o tzw. ektomorficznej budowie ciała. Takiej osobie będzie zdecydowanie trudniej uzyskać przyrost masy mięśniowej. Podobnie zresztą jest z osobą o endomorficznej budowie ciała. Jest to osoba szczupła, lecz nieco bardziej zaokrąglona, której organizm posiada nieco większą ilość tłuszczu. Ten typ człowieka może osiągnąć pewne przyrosty, ale jednocześnie będzie odkładać dodatkowy tłuszcz i tym samym nie osiągnie wymarzonego efektu. Najlepszym typem budowy ciała, do zbudowania masy mięśniowej, jest typ mezomorficzny. Jest to najlepsza sylwetka do uprawiania sportów siłowych.

Jakie środki androgenne wpływają na zwiększenie siły i masy mięśniowej

  • Probolan 50 – idealny środek, w 100% legalny i doskonale przebadany. Jest bardzo skuteczny w budowaniu masy mięśniowej, nie uzależnia i co najważniejsze nie powoduje skutków ubocznych. Środek ten zwiększa produkcję testosteronu nawet o 400%. Po jego zażyciu wzrasta siła, a w ciągu 2 dni nawet masa mięśniowa. Kupuj go jednak bezpośrednio u producenta, aby nie nabyć przez przypadek podróbki;
  • Mass Extreme – suplement nowej generacji, pochodna hormonu wzrostu. Jego działanie polega na zwiększaniu masy mięśni oraz siły. Produkt przeszedł masę testów i został uznany za bardzo bezpieczny. Można kupić go legalnie, zwłaszcza bezpośrednio u producenta;
  • D-BAL – środek ten wywołuje zwiększoną retencję azotu w procesie anabolicznym, co bezpośrednio przekłada się na wzrost syntezy białek. Wskutek tego dochodzi do wzrostu siły i masy. Środek legalny i bezpieczny, godny polecenia.

Czym zastąpić sterydy podczas budowania masy mięśniowej

Najlepszym wyborem będzie sięgnięcie po kreatynę lub HMB. Są to suplementy, które idealnie nadają się do budowania masy mięśniowej. Warto użyć ich jako substytutów sterydów, ponieważ są bezpieczniejsze i naturalniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *