Rewolucja w księgowości, czyli wymiana kas fiskalnych na kasy online

kasa-fiskalna-online

Narzędzia państwa dotyczące kontroli księgowej w zakresie płacenia podatków są coraz bardziej nowoczesne. Odczuwają to zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy z niemal każdej złotówki muszą się spowiadać skarbówce i rejestrować prowadzoną przez siebie sprzedaż czy działalność usługową. Jednym z najbardziej aktualnych narzędzi kontroli stały się kasy online, które miały zastąpić tradycyjne kasy fiskalne już w 2018 roku.

Cel wymiany kas fiskalnych

Bezpośrednim celem wprowadzenia tej zmiany jest oczywiście większa kontrola nad firmami i nad rzetelnością prowadzonych przez nie rozliczeń podatkowych. Nowoczesna kasa fiskalna online działa bowiem w czasie rzeczywistym, pozwalając urzędnikom skarbowym na bieżące monitorowanie podatkowe konkretnego przedsiębiorstwa. Taki system miał uszczelnić luki w płaceniu podatku VAT, ale również wprowadzić większą przejrzystość w dokumentacji na wypadek prowadzonych postępowań administracyjnych. Pierwotnie firmy były zobowiązanie do tego, aby kasa fiskalna przeszła w tryb online od stycznia 2018 roku. Ustawodawcy zdecydowali się jedna wydłużyć okres przejściowy, który z powodu pandemii został przedłużony w niektórych branżach do połowy 2021 roku.

Trzy terminy wymiany

Finalnie wyznaczono trzy główne terminy wprowadzania fiskalnych kas online w różnych branżach:

  1. Od stycznia 2020 roku kasę online musiały posiadać warsztaty samochodowe i stacje benzynowe, a także punkty świadczące usługi naprawcze dla pojazdów i sprzedające paliwa.
  2. Od stycznia 2021 zobligowane do posiadania kas online zostały hotele, restauracje, pensjonaty, jadłodajnie, punkty gastronomiczne.
  3. Od lipca 2021 w taką kasę będą musieli się zaopatrzyć przedsiębiorcy świadczący usługi kosmetyczne i fryzjerskie, budowlane, remontowe, w zakresie ochrony zdrowia (lekarze, dentyści, rehabilitanci), służące poprawie kondycji fizycznej (siłownie, baseny, kluby fitness) oraz prawnicy.

Przedsiębiorca kupujący nową kasę fiskalną online ma możliwość skorzystania z ulgi na ten zakup w wysokości do 700 złotych. Nowoczesne kasy fiskalne online można zakupić na https://netvet.pl/kasy-fiskalne

Wybór odpowiedniej kasy

Wymieniając kasę na nowy model online warto zwrócić uwagę na funkcjonalność kupowanego urządzenia. Powinno ono w sposób ciągły (bieżący) przesyłać dane zapisywane w kasie oraz posiadać funkcję automatycznego ich przesyłu po wydrukowaniu dobowego zestawienia. Kasa powinna być podłączona do Centralnego Repozytorium Kas i działać w trybie online zarówno na WiFi jak i LAN. Warto zdecydować się na model z modemem GSM, który będzie działał nawet w razie awarii sieci internetowej. Więcej informacji na temat wymiany kas fiskalnych można znaleźć pod adresem https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *