Dieta, suplementy i sterydy w sporcie zawodowym

zdrowy trening suplementy

Interesuje Cię rola diety w sporcie? Zastanawiasz się jakie suplementy wybrać? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wspomagania w sporcie ekstremalnym? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Zacznijmy od początku. Czym różni się sport od zwykłej rekreacji? Jest to pytanie, które w ostatnim czasie pojawia się coraz częściej. Otóż, sport to aktywność, która prowadzi do współzawodnictwa, rywalizacji, udziału w zawodach, używania profesjonalnego sprzętu i szczegółowego planowania treningów, diety oraz suplementacji. Wszystko inne, choć często nazywane sportem, to jedynie rekreacja.

Rola zbilansowanej diety w sporcie zawodowym

Uprawianie sportów wiąże się z trzema pojęciami – trening, regeneracja i odżywianie. Wszystkie musisz brać pod uwagę, jeśli chcesz osiągnąć zamierzony wynik sportowy. Zachowanie odpowiedniej diety może być trudne ze względu na życie w ciągłym biegu. Sportowcy przeznaczają mnóstwo czasu na treningi, zawody oraz sen. Wielu z nich przyznaje, że woli trenować po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu, a po wzmożonym wysiłku nie mają apetytu. W tej sytuacji dieta nie może być przypadkowa. Zawodnicy muszą mieć zaplanowany jadłospis, zgodny z treningami i zawodami, ponieważ muszą przyjmować oraz uzupełniać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Kluczowymi zaleceniami w przypadku sportów wytrzymałościowych są: nawadnianie organizmu, zwłaszcza przed treningiem, dostarczanie mu węglowodanów (w tym przypadku zapotrzebowanie zależy od czasu trwania i intensywności treningu), a także uzupełnianie glikogenu wątrobowego oraz mięśniowego (bez niego szybciej się zmęczysz), unikaj natomiast nadmiaru białek, które mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. W sportach sylwetkowych też należy dbać o prawidłową dietę. Nie jest ona zbyt urozmaicona, ale pozwala osiągnąć wymarzone efekty. Sportowcy w tym przypadku muszą spożywać chude mięso, zwłaszcza drób, makarony, warzywa i pełnoziarniste pieczywo. Duże znaczenie ma w tej diecie także białko – należy spożywać 2 gramy na 1 kg ciała dziennie. Aby dostarczyć organizmowi białka, warto spożywać np. jajka, biały ser, jogurty naturalne, mleko, maślanki, ryby, kefiry i chude, gotowane mięso, np. pierś z kurczaka. Nie wolno natomiast jeść lub pić: słodyczy, alkoholu, gazowanych napojów, słodkich owoców oraz przetworzonych produktów. W tym przypadku liczba przyjmowanych przez sportowca kalorii także zależy od rodzaju treningu, jego czasu i przeznaczenia. Jeszcze inaczej sprawa wygląda w przypadku podnoszenia ciężarów. Sport ten jest zaliczany do grupy dyscyplin siłowo-szybkościowych. Ćwiczenia trwają jedynie kilka sekund, ale cechuje je wysoki wydatek energetyczny. Aby sport ten był efektywny, zawodnik musi zadbać o prawidłową dietę. Przede wszystkim powinien zadbać o wysoki poziom kreatyny w tkance mięśniowej. Dzięki temu zostanie zapewniony odpowiedni tok przemian energetycznych. Istotne jest także dbanie o układ nerwowo-mięśniowy. W tym celu należy dostarczyć organizmowi kofeinę, taurynę, lecytynę i acetyl-I-karnitynę. W okresie tzw. regeneracji potreningowej należy zadbać w szczególności o regenerację włókien mięśniowych, np. dzięki diecie bogatej w białka, węglowodany i substancje o działaniu antykatabolicznym, tj. glutamina, HMB oraz aminokwasy rozgałęzione BCAA.

Suplementy w sporcie – kiedy brać i jak stosować

Białko

Stanowi budulec, pomaga w utrzymaniu odpowiedniej tkanki mięśniowej, a także reguluje głód.

Odżywki białkowe dzielimy na:

– roślinne, tj. pszeniczne, sojowe, kukurydziane, ryżowe i owsiane;
– serwatkowe (izolaty, koncentraty, hydrolizaty);
– zwierzęce niemleczne – albumina jaja oraz hydrolizaty, koncentraty i izolaty drobiowe lub pochodzenia wołowego.

Jeżeli zależy ci na szybkiej wchłanialności wybierz izolaty lub hydrolizaty. Unikaj natomiast koncentratów oraz kazeinianów. Jeśli jednak liczy się dla ciebie przyswajalność, nie wybieraj suplementów białkowych pochodzenia roślinnego oraz hydrolizatów białka wołowego. Gdy już zdecydujesz się na któryś, pamiętaj, najlepiej spożywać białko tuż po treningu, bezpośrednio przed snem lub gdy wiesz, że dany posiłek nie dostarcza ci go wystarczająco dużo.

Gainery

Przyjmuje się na przyrost masy oraz wzrost energii potrzebnej do ćwiczeń. Przyjmuje się je po treningu lub w czasie posiłku, gdy nie zapewnia on organizmowi wystarczającej ilości kalorii.

Odżywki przedtreningowe (przedtreningówki)

Ich zadaniem jest pobudzanie organizmu. Dają sportowcom energię i motywację do ćwiczeń. Wyróżniamy:

– przedtreningówki klasyczne (dla osób bez problemów zdrowotnych) – zawierają kofeinę i efedrynę;
– boostery azotowe – wspomagają budowę mięśni i pomagają w produkcji tlenku azotu;
– odżywki wytrzymałościowe – poprawiają kondycję fizyczną organizmu.

Przedtreningówki, jak sama nazwa mówi, zażywa się przed treningiem, np. w przypadku, gdy brakuje nam energii lub jesteśmy zmęczeni.

Spalacze tłuszczu

Przyjmuje się je, aby wspomóc proces odchudzania. Niwelują zmęczenie i motywują do ćwiczeń, ale podnoszą także termogenezę ciała. Najlepiej przyjmować te zawierające kofeinę, synefrynę z gorzkiej pomarańczy, katechiny herbaciane i/lub kapsaicynę z pieprzu kajeńskiego. Spalacze tłuszczu należy włączyć do diety, gdy nasz metabolizm na diecie zaczyna zwalniać. Nie wcześniej! Dawkowanie znajdziesz na opakowaniu. Nigdy, przenigdy, go nie przekraczaj!

Testosteron, metanabol i omnadren w sportach siłowych

Zalety testosteronu, a tym samym również omnadrenu:

 • przyspieszone spalanie tłuszczu;
 • większa siła oraz wytrzymałość;
 • krótszy czas regeneracji po treningu treningu;
 • większa motywacja do działania oraz wiara w siebie

Zalety metanabolu:

 • wzrost wytrzymałości, siły oraz masy mięśniowej;
 • możliwość przyjmowania doustnego lub domięśniowo;
 • stosunkowo wysoka dostępność;
 • niewygórowana cena;
 • dostępny na rynku od kilkudziesięciu lat;
 • można go łączyć z innymi środkami;
 • wzrost dobrego samopoczucia i motywacji.

Testosteron – wpływ na zdrowie i trening

Norma w większości przyjętych skal dla poziomu testosteronu to 2,3 – 9,8 ng/ml.n. Niedobór testosteronu powoduje:

 • niskie libido (problemy z erekcją);
 • senność;
 • rozdrażnienie;
 • zmęczenie fizyczne;
 • impotencja;
 • wzrost ryzyka osteoporozy;
 • utrata masy i siły mięśniowej;
 • wzrost magazynowania tkanki tłuszczowej;
 • zaniżona samoocena;
 • spadek wiary w swoje możliwości;
 • w konsekwencji depresja.

Jeśli jesteś sportowcem, koniecznie zadbaj o prawidłowy poziom własnego testosteronu. Według badań posiadając wysoki poziom testosteronu oraz łącząc go ze spalaczami tłuszczu przyspieszysz proces redukcji tkanki tłuszczowej.

Terapia zastępcza testosteronem u mężczyzn (tzw. TRT)

Gdy nie jesteśmy już nastolatkami, poziom naszego testosteronu spada wraz z wiekiem. W takim przypadku pacjenci decydują się na zastępczą terapię testosteronem. Testosteron jest przyjmowany z zewnątrz w odpowiednich dawkach w formie domięśniowej (bardziej skutecznej) lub dosutnej (posiadający różne opinie jeśli chodzi o skuteczność). Każdy pacjent jest w tym przypadku traktowany indywidualnie. Jedynym bezwzględnym przeciwskazaniem do podania testosteronu są choroby nowotworowe. Terapię zaczyna się, na przykładzie wyników badań na obecny poziom testosteronu, lub w innym przypadku, gdy pacjent skarży się przez długi czas na obniżone libido, impotencję, brak chęci do życia, brak motywacji do czegokolwiek. Kuracja czas kuracji jest również indywidualny. Wielu pacjentów decyduje się przyjmować testosteron do końca życia, aby poprawić jego jakość. Przykładowe dawki to np. 250mg co 2-3 tygodnie, natomiast tabletki codziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *