Czym są i jak działają blokery apetytu?

Dieta odchudzająca czy okres redukcji w treningu kulturystycznym bywają bardzo trudne. Plan diety w tym okresie powinien być ściśle dostosowany do intensywności treningów i tak skomponowany, by nie odczuwać nadmiernych napadów głodu. Niestety, nie zawsze to się udaje. W grę wchodzi także nasz psychika, sam fakt, że musimy być na jakimś rodzaju diety redukcyjnej czasem powoduje, że nie myślimy o niczym innym – tylko o jedzeniu.

To niekomfortowa ale i groźna sytuacja.

Może doprowadzić do przerwania diety, zmniejszyć jej skuteczność, spowodować liczne odstępstwa a w najgorszym wypadku napady wilczego głodu, kiedy pochłoniemy zdecydowanie za dużo kalorii i to zwykle pochodzących z zakazanych i nieodpowiednich produktów jak słodycze, chipsy czy fast foody. Bardzo pomocną w takiej sytuacji jest suplementacja diety preparatami hamującymi nadmierne łaknienie. Blokery apetytu działają zwykle łagodnie, nie bójmy się więc, że w ogóle nam go odbiorą. Ich zadaniem jest regulacja uczucia głody, niektóre z nich ograniczają tylko łaknienie na wybrane grupy pokarmowe (np. słodycze), niektóre mają zdolność wpływania na ośrodek głody i sytości, inne mają też właściwości termogeniczne czym wspierają redukcję tkanki tłuszczowej.

Do wyboru mamy całą gamę preparatów, które możemy potraktować jako blokery apetytu.

Warto zastanowić się, który z nich będzie dla nas najodpowiedniejszy, jaki rodzaj nadmiernego apetytu chcemy wyregulować i ograniczyć. Preparaty te wspierają także walkę ze zmorą osób odchudzających się, czyli efektem jojo, kiedy po redukcji kilogramy wracają, często ze zdwojoną siłą. Blokery apetytu można podzielić na kilka grup, m.in.: są to:

HCA – preparaty zawierające HCA (kwas hydroksycytrynowy, zazwyczaj z wyciągiem z Garcinia cambogia, wpływają na metabolizm glukozy oraz ograniczają przemianę węglowodanów w tłuszcz. Dzięki HCA przyswajamy mniej węglowodanów z pożywienia (źródło zapasowej tkanki tłuszczowej). HCA hamuje też syntezę tłuszczu. Jeśli więc nadmiernie lubisz słodycze, bułeczki, makarony i inne wysokowęglowodanowe pożywienie, HCA jest właśnie dla ciebie.

Ekstrakt z zielonej kawy – Green coffe – preparaty, w których składzie znajdziemy zieloną kawę hamują łaknienie. Dzięki zawartości kwasu chlorogenowego mają ponadto właściwości antyoksydacyjne (walczę z wolnymi rodnikami tlenowymi) oraz wspierają redukcję tkanki tłuszczowej. Dodatkowo ekstrakt z zielonej kawy dodaje energii, dzięki czemu chętniej podejmujemy wysiłek fizyczny kluczowy podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Green coffe ma także dobry wpływ na cały organizm, wspomaga pracę wątroby, pomaga redukować poziom cholersterolu, a zawartość kofeiny zmniejsza zmęczenie.

Chitosan i chrom– preparaty te są złożone z włókna pokarmowego pozyskiwanego z pancerzyków skorupiaków (chityna). Szczególnie polecane osobom z dietą bogatą w tłuszcze, gdyż wiążą go w swojej strukturze dzięki właściwościom absorbcyjnym i może być wydalony z organizmu. Preparaty te są zwykle jednocześnie wzbogacone o chrom, który skutecznie zmniejsza łaknienie słodyczy, dzięki regulacji poziomu glukozy we krwi. Chrom ogranicza napady głody i znacznie ułatwia odchudzanie. Dostępne są preparaty zawierające sam chrom, jeśli problem z nadmierną ilością tłuszczy w twojej diecie nie występuje, ale nie możesz opanować apatytu na słodycze warto sięgnąć po jeden z nich.

Błonnik – preparaty bogate w błonnik regulują perystaltykę jelit, przeciwdziałają zaparciom. Ponadto błonnik pęcznieje w przewodzie pokarmowym dzięki czemu skutecznie redukuje uczucie nadmiernego głodu. Redukuje liczbę spożywanych kalorii dzięki poprawie pracy przewodu pokarmowego.

Blokery apetytu są polecane każdej osobie dbającej o sylwetkę szczególnie tym, którzy są na diecie redukcyjnej – odchudzającej lub w fazie redukcji w planie treningowym. Szczególnie polecane w sytuacji gdy w diecie przeważa któraś z grup pokarmowych stanowiąca zaplecze do budowy tłuszczu zapasowego – węglowodany i tłuszcze oraz osobom z nadmiernym apetytem na słodycze.

Większość preparatów działających jako blokery apetytu jest w formie wygodnych, gotowych do połknięcia kapsułek. Sposób użycia i dawka zależy od konkretnego preparatu i zaleceń producenta. Preparaty z błonnikiem najlepiej spożywać przed posiłkiem popijając obficie wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *